What to Watch For! 49th Dartmouth Relays


Girls Accepted Entries  Courtesy of LancerTiming

Boys Accepted Entries

Meet Schedule

Beginning tomorrow, athletes and teams from all over the Northeast and some from Canada will descend on Hanover to compete at the 49th Annual Dartmouth Relays.  The Relays has been the premiere meet in the Northeast for years and is the one time Granite Staters can test their mettle against athletes from all over prior to New Englands and for those qualified, indoor nationals.  Here’s what to watch for in regards to those Granite Staters who are seeded in and around the top 10 in their respective events.

Let’s begin in the sprints and the 55 as South’s Crismeily Borg is ranked #7 (as well as 11th in the 300), while North’s Randall Jenkins and Concord’s Dalton Mutz are ranked 5th and 6th respectively. In the boys’ High Hurdles, NH’s hurdle king Billy Powers (Winnacunnet) is the top seed.  Joining him as one of the top seeds from NH are Adam Spencer (Pinkerton) and Orion Clachar (Coe-Brown).

In the 300, after overcoming injuries, Milford’s Viankah Williams is the top seed marking her return to the big time racing scene.  Pinkerton’s Amelia Graves is 4th, Souhegan’s Abbey Cranney is ranked 6th and Oyster River’s Devan McClain is ranked 9th.  On the boys side, Pinkerton’s Jadyn Ruimwijk is ranked 5th and looking for a PR.

Windham’s Spenser Sawyer and Pinkerton’s Pat Hanlon are ranked 6th and 8th in the 600 respectively while in the girls 1000 meters, Raymond’s Anna Harmon will be taking on Massachusetts great Bridget Mitchell if she elects to run this event.  Mitchell is also seeded in the mile run at #2 behind Milford’s Rebecca Durham, while West’s Julia Robitaille is the 5th seed.  In the boys’ mile, Exeter’s Jacob Winslow is NH’s top seed sitting at 3rd, while North’s dynamic duo of Max Ireland and David Vorbach are sitting at 8th and 10th respectively.

Exeter’s All-American Jackie Gaughan will be making her season debut in the 2 Mile Run.  Also seeded in the top 10 are BG’s Caroline Fischer, Coe-Brown’s Addison Cox, South’s Cali Coffin and Con-Val’s Clare Veverka.  In a very competitive boys’ 2 Mile, Concord’s Eli Boesch Dining and Forest MacKenzie are ranked 10th and 11th.

In the field events, NH has three ranked in the top 10, Emily Lesbert (Pinkerton), Sydney Lewis (South), and Taylor Sawyer (Windham).  In the Long Jump, NH has Grace Jones of BG ranked 6th while in the Triple Jump, Leb’s Sophia Miller is 9th ranked.  In the shot put, Miller’s teammate Kath Merchant is ranked 5th with Dover’s Sarah Williams is 6th.

On the boys’ side, Leb’s Ryan Sullivan is seeded 2nd in the High Jump with Exeter’s Jake Langevin 8th.  Keene’s Scott Rathbun is the top seed in the Pole Vault (yes it is contested here!) while Milford’s William Shepard isDiv  II-III Indoor Championship 2017-49 5th. In the Long Jump, the Granite State has five representatives in the top 10 as North’s Triston Delicema, Leb’s Sullivan and Zach Petrin as well as Bedford’s Lucien Mumpini are seeded 4th, 5th, 6th, 8th and 10th respectively.  Delicema is also the top seed in the Triple Jump.  Leb’s Marcus Roper is ranked 5th in the Shot Put.

Finally, these are the Dartmouth RELAYS!  On the girls side of things, Oyster River is ranked 5th in the 4×400, while Pinkerton and Souhegan are both seeded in the top 10 in the 4×800.  On the boys side, NH has Pinkerton, Windham, and Oyster River ranked in the top 10 in the 4×200 and Nashua South in the 4×400.   Winnacunnet, Nashua North, and Concord are seeded in the top 10 in the 4×800.

 

 

 

Leave a Reply